برای دریافت مشاوره با کارشناسان و آموزش مناسب ، با شماره 09177062806 تماس بگیرید

لامبدا اختیار معامله

لامبدا اختیار معامله

 

در معاملات اختیار معامله، لامبدا حرف یونانی است که به متغیری اختصاص داده می‌شود که محاسبه کنند میزان تغییر اهرمی که یک اختیار با تغییر قیمت آن اختیار است. از این معیار به عنوان ضریب اهرمی یا در برخی کشورها دنده موثر نیز یاد می شود.

لامبدا میزان اهرم یک اختیار را مشخص می کند.

 

درک لامبدا در اختیار معامله

لامبدا می گوید که با تغییر قیمت دارایی پایه به میزان 1 درصد، اهرم آن چقدر تغییر می کند. لامبدا اندازه‌گیری است که به عنوان یکی از ” یونانیان کوچک ” در نظر گرفته می‌شود و کمتر از آن استفاده می شود.زیرا بیشتر مواردی که شناسایی می‌کند را می‌توان با روش های دیگر بدست آورد کرد. با این حال، اطلاعاتی که ارائه می دهد برای درک میزان اهرمی که یک معامله گر در معامله اختیار استفاده می کند مفید است. در جایی که اهرم عامل کلیدی برای یک معامله است، لامبدا به یک معیار مفید تبدیل می شود.

معادله کامل لامبدا به صورت زیر است:

لامبدا

 

 

C=Price of the option

S=Price of the underlying securt

∂=Change

محاسبه ساده لامبدا به مقدار دلتا ضرب در ضریبی از قیمت سهام تقسیم بر قیمت اختیار معامله است. دلتا یکی از یونانی‌های استاندارد است و نشان‌دهنده مقداری است که انتظار می‌رود در صورت تغییر قیمت دارایی پایه یک دلار، قیمت اختیار تغییر کند.

 

لامبدا در عمل

 

با فرض معامله سهام در قیمت 100 دلار و اختیار بی تفاوت با قیمت اعمال 100 دلار با پرمیوم 2.10 دلار و همچنین با فرض اینکه امتیاز دلتا 0.58 باشد، ارزش لامبدا را می توان با این معادله محاسبه کرد.

lambda

 

این مقدار لامبدا نشان دهنده اهرم اختیار در مقایسه با سهام است. بنابراین، افزایش 1 درصدی در ارزش دارایی‌های سهام، افزایش 27.62 درصدی را در پریموم اختیار را دارد

 

در نظر بگیرید که چه اتفاقی برای یک سهام 1000 دلاری در این سهام 100 دلاری می افتد. معامله گر 10 سهم دارد و اگر سهام در این مثال 1% افزایش یابد (از 100 دلار به 101 دلار در هر سهم).ارزش سهام معامله گر 10 دلار به 1010 دلار افزایش می یابد. اما اگر معامله‌گر سهام مشابه 1050 دلاری در اختیار داشته باشد (پنج قرارداد به قیمت 2.10 دلار)، افزایش ارزش آن سهام بسیار متفاوت است. از آنجایی که ارزش اختیار از 2.10 دلار به 2.68 دلار افزایش می یابد (بر اساس ارزش دلتا). پس ارزش 1050 دلار موجود در این پنج قرارداد اختیار معامله به 1340 دلار افزایش می یابد که 27.62 درصد افزایش می یابد.

 

لامبدا و نوسانات

مقالات آکادمیک، در برخی موارد، لامبدا و وگا را یکسان دانسته اند. سردرگمی ایجاد شده توسط این نشان می دهد که محاسبات فرمول های آنها یکسان است، اما این نادرست است. با این حال، از آنجایی که تأثیر نوسانات ضمنی بر قیمت‌های اختیار با وگا اندازه‌گیری می‌شود. چون این تأثیر در تغییر مقادیر دلتا ثبت می‌شود، لامبدا و وگا اغلب به نتایج یکسان یا مشابه در تغییرات قیمت اشاره می‌کنند.

برای مثال، هر چه تاریخ انقضای یک اختیار دورتر باشد، مقدار لامبدا بیشتر می‌شود و با نزدیک شدن به تاریخ انقضا کاهش می‌یابد. این مشاهده برای وگا نیز صادق است. لامبدا زمانی تغییر می‌کند که تغییرات قیمت زیاد یا نوسانات افزایش یافته در دارایی پایه وجود داشته باشد. زیرا این مقدار در قیمت اختیار‌ها ثبت می‌شود. اگر قیمت یک اختیار با افزایش نوسانات بیشتر شود، ارزش لامبدا آن کاهش می یابد زیرا هزینه بیشتر اختیار ها به معنای کاهش مقدار اهرم است.

 

لینک منبع

لطفا امتیاز دهید
دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه