برای دریافت مشاوره با کارشناسان و آموزش مناسب ، با شماره 09177062806 تماس بگیرید

دلتای اختیار معامله

دلتای اختیار معامله

 

 

تعریف: دلتا اختیار معامله یک مقدار محاسبه شده است که نرخ تغییر در قیمت اختیار را با توجه به حرکت ۱ واحدی در دارایی پایه تخمین می زند.به عبارت دیگر دلتا تخمین می زند که اگر دارایی پایه یک واحد(ریال،دلار) رشد و یا افت کند،قیمت بلک شولز چه میزان تغییر می کند.

 

 

دلتا
دلتای اختیار معامله

 

 

دلتای اختیار معامله: با نوسان قیمت سهام پایه ، قیمت بلک شولز اختیار معامله ها نیز تغییر خواهد کرد اما نه با همان اندازه یا حتی لزوماً در یک جهت.

فاکتورهای زیادی وجود دارد که می تواند قیمت را تحت تأثیر قرار دهد ، به عنوان مثال یک اختیار خرید یا یک اختیار فروش براساس، نزدیکی قیمت اعمال به قیمت دارایی پایه ، نوسانات ، نرخ بهره و تاریخ سررسید تغییر خواهد کرد.

دلتا چون قیمت قرارداد اختیار را بر اساس شاخص های بالا تخمین می زند،دلتا را به یک شاخص مهم تبدیل کرده است.

به نمودار بالا نگاهی بیندازید. نمودار حرکت قیمت پایه در مقابل قیمت آپشن در مقایسه با قیمت سهم پایه را برای هر دو نوع اختیار معامله با ۲۵ دلار مقایسه می کند. خط نقطه ای نشان دهنده “تغییر” قیمت سهم پایه با قیمت واقعی سهام در محور افقی است.

 آبی اختیار خرید و قرمز اختیار فروش.

اولین چیزی که باید توجه کنید این است که قیمت های اختیار معامله در یک حرکت خطی نسبت به سهام پایه تغییر نمی کنند.

مقدار تغییر قیمت آپشن به “قیمت سهم” بستگی دارد. وقتی سهام ۲۵ دلار باشد ، هر دو اختیار معامله در سود هستند و به همان اندازه حرکت های سهم پایه که ۰٫۵۰ +/ است ، در قیمت تغییر می کنند. بنابراین گفته می شود اختیار معامله های بی تفاوت دارای “۵۰ Delta” است.

اکنون ، در هر دو انتهای نمودار ، هر اختیار معامله یا در پول خواهد بود یا از آن خارج می شود. در سمت راست متوجه خواهید شد که با افزایش قیمت سهام ، اختیار معامله های خرید افزایش می یابند.

همانطور که این اتفاق می افتد ، تغییرات قیمت اختیار معامله خرید با تغییرات سهام اصلی شروع به تغییر می کند. در سمت چپ متوجه خواهید شد که عکس معاملات معکوس برای اختیار معامله های فروش اتفاق می افتد: با کاهش ارزش سهام ، اختیار معامله های فروش، ارزش بیشتری پیدا می کنند.

توجه: دلتا فقط برآورد است ، اگرچه صحت آن ثابت شده است و یکی از خروجی های ارائه شده توسط یک مدل قیمت گذاری نظری مانند مدل Black Scholes است.

دلتا یکی از ارزشهایی است که اختیار معامله یونانیان را تشکیل می دهد. گروهی از خروجی مدل قیمت گذاری که به تخمین جنبه های مختلف رفتاری حرکات قیمت آپشن کمک می کند.

 

در اینجا خلاصه ای از موقعیت اختیار معامله در مقابل علامت دلتا آمده است:

خرید اختیار خرید  دلتای مثبت

فروش اختیار خرید  دلتای منفی

خرید اختیار فروش  دلتای منفی

فروش اختیار فروش  دلتای مثبت

 

سه کاربرد دیگر دلتا

اگرچه تعریف دلتا تعیین تغییر نظری قیمت یک اختیار معامله است ، اما این عدد در هنگام صحبت از اختیار معامله ها ، کاربردهای زیادی نیز دارد

 

جهت حرکت سهم و سود رسانی

علامت دلتا به شما می گوید که تعصب شما از نظر حرکت سهم پایه چیست؟ اگر دلتای شما مثبت باشد ، با رشد قیمت شما سود می برید و  ارزش اختیار معامله شما را افزایش می دهد. برعکس ، یک دلتا منفی به این معنی است که موقعیت شما “فروش اختیار خرید یا خرید اختیار فروش” است. شما باید از یک حرکت نزولی در سهم پایه بهره مند شوید.

 

نسبت هجینگ

عقود خیار مشتقه است. این بدان معنی است که ارزش آنها بر اساس یک دارایی پایه استوار است ، که می تواند یک سهام ، شاخص یا قرارداد آتی باشد.

یعنی خرید اختیار خرید برای زمانی که قیمت سهام افزایش می یابد و خرید اختیار فروش برای زمانی که قیمت سهام کاهش دارد

 

شاخص احتمال

هنگامی که اختیار معامله بی تفاوت باشد ، یا به عبارت دقیق تر ، دارای دلتا ۰٫۵۰ باشد (-۰٫۵۰ برای اختیار فروش) ، در اینصورت احتمال اینکه بتوان اختیار را در سررسید اعمال نمود ۵۰ درصد است 

تغییرات در دلتا با دور شدن قیمت سهام از اعمال ، احتمال رسیدن سهام به این سطوح را تغییر می دهد.

می توان گفت که یک اختیار معامله اختیار خرید با دلتا ۰٫۱۰ نشان می دهد که ۱۰٪ احتمال امکان اعمال اختیار معامله است.

 

دلتا ثابت نیست

می بینید که دلتا بسته به قیمت اعمال متفاوت خواهد بود. اما دلتا “بروی” اعمال همچنین می تواند با عوامل دیگر تغییر کند.

تاثیر قیمت سهام بر دلتا
تاثیر قیمت سهام بر دلتا

این نمودار تغییر در دلتا هر دو اختیار معامله اختیار خرید و اختیار معامله فروش است که هر اختیار معامله در زیان ، بی تفاوت و در سود  را نشان می دهد.

توجه داشته باشید که تغییر در ارزش دلتا خطی نیست ، مگر در مواردی که اختیار معامله در سود زیاد باشد.

وقتی اختیار معامله درسود عمیق باشد ، delta  یک خواهد بود و در آن مرحله در راستای ابزار اصلی حرکت می کند.

اختیار معامله دلتا در مقابل زمان انقضا

تاثیر زمان بر دلتا
تاثیر زمان بر دلتا

این نمودار یک اختیار خرید و اختیار فروش در زیان را نمودار می کند. اختیار معامله اختیار خرید ۲۶ دلار قیمت اعمال و اختیار معامله فروش ۲۴ دلار اعمال است. 

دلتای هر دو اختیار خرید و اختیار فروش تقریباً +/- ۲۵ است که ۲۱ روز به سررسید مانده است. بنابراین با سررسید ، دلتای هر اختیار معامله به صفر می رسد.

 

دلتای اختیار معامله در مقابل تغییر در نوسانات

تاثیر نوسان پذیری بر دلتا
تاثیر نوسان پذیری

نمودار مشابه نمودار تاثیرزمان ، نمودار فوق اختیار معامله های در زیان و تغییرات نوسان را ترسیم می کند.

4.5/5 - (80 امتیاز)