برای دریافت مشاوره با کارشناسان و آموزش مناسب ، با شماره 09177062806 تماس بگیرید

نوسان ضمنی چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

نوسان ضمنی چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

 

نوسان ضمنی چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟ بسیاری از معامله گران اختیار،مفهوم نوسانات ضمنی اختیار را درک نمی کنند.این مقاله به  شما کمک می کند تا درک درستی بدست آورید.و به هیچ وجه از یادگیری آن را بیخیال نشوید.

درک نوسانات نه تنها حیاتی است، بلکه بخش جذابی از معاملات است.

در معاملات سهام، فقط وقتی می توانید سود کسب کنید که سهام رشد کنند .اما اختیار معامله‌ها چنان انعطاف‌پذیری شگفت‌انگیزی را به ارمغان می آورند که می‌توانید در بازارهای مختلف سود ببرید.

البته با این انعطاف پذیری ریسک بیشتری نیز به همراه دارد.

به عنوان مثال، معامله‌گری را در نظر بگیرید که یک اختیار خرید را می‌خرد و فکر می‌کند که سهام در حال افزایش است.روز بعد سهام او افزایش می یابد، اما قیمت اختیار خرید او کاهش می یابد.به جرات می گویم که این اتفاق برای اکثر ما افتاده است و خیلی از افراد نمی دانند چرا؟

پاسخ این است: که نوسانات آن اختیار معامله کاهش یافته است و در نتیجه قیمت آن افت کرده است که دلایل مختلفی دارد.

نوسان ضمنی چیست

نوسانات اختیار معامله یک مفهوم کلیدی برای معامله گران اختیار معامله است و حتی اگر مبتدی هستید، باید سعی کنید حداقل درک اولیه و کوچکی برای شروع کار بدست آورید.

نوسانات اختیار معامله با نماد یونانی Vega نمایش می شود، که نشان دهنده میزان تغییر پرمیوم یک اختیار معامله با یک درصد تغییر در نوسان است.

به عبارت دیگر، وگای اختیار معامله نشان دهنده تأثیر تغییرات در نوسانات تاریخی سهم پایه بروی قیمت اختیار(پرمیوم) است.

درصورتی که دیگر داده های بلک شولز بدون تغییر باشد (عدم تغییر در قیمت سهام یا نرخ بهره، و بدون گذشت زمان)، قیمت اختیار معامله در صورت افزایش نوسان، افزایش می‌یابد و در صورت کاهش نوسان، کاهش می‌یابد.

بنابراین، منطقی است که خریداران اختیار معامله‌ها (منظور خریداران اختیار خرید و خریداران اختیار فروش)، از افزایش نوسانات سود می‌برند و فروشندگان از کاهش نوسان سود می‌برند.

همین امر را می توان در مورد اسپردها نیز گفت – اسپردهای که سرمایه درگیر زیادی دارند ،از افزایش نوسان سود می برند، در حالی که اسپردهای که درآمد کسب میکنند (زمانی که مجموع پرمیوم فروش ها اختیار بیشتر است از مجموع پرمیوم خریدها) از کاهش نوسان سود می برند.

مثال: سهمی با قیمت 50 دلار را در نظر بگیرید که یک اختیار دارد که 6 مال تا سررسید زمان دارد و قیمت اعمال آن 50 تومان است:

اگر نوسانات ضمنی 90 باشد، قیمت اختیار معامله 12.50 دلار است

اگر نوسانات ضمنی 50 باشد، قیمت اختیار معامله 7.25 دلار است

اگر نوسانات ضمنی 30 باشد، قیمت اختیار معامله 4.50 دلار است

خب پس بخوبی متوجه تاثیر نوسانات ضمنی بر قیمت اختیار شدید.

با مقایسه نوسانات ضمنی (IV) با نوسانات تاریخی (HV) می توان متوجه شد که آیا اختیار معامله ها ارزان یا گران هستند.

در زیر نمونه ای از نوسانات تاریخی و نوسانات ضمنی برای AAPL آورده شده است.

نوسان ضمنی

به ستون اکنون توجه کنید :وقتی، نوسانات تاریخی محاسبه شده برای 10-30 روز گذشته 25-30٪ بوده است ، سطح نوسانات ضمنی حدود 35٪ است.که نشان دهنده این است که معامله گران اختیار توقع نوسان بزرگ در سهم پایه را دارند.

نکته: ستون اکنون در نوسان پذیری تاریخی نزدیک‌تر است به بالاترین حد 52 هفته‌ای است تا پایین‌ترین سطح 52 هفته‌ای.که نشان دهنده این است که زمان خوبی برای بررسی و ورود به استراتژی هایی که از کاهش نوسانات ضمنی سود می برند.

با نگاه تصویر زیر می توانید ببینید که در اواسط اکتبر یک اسپایک بزرگ اتفاق افتاد. که همزمان با کاهش 6 درصدی قیمت سهام AAPL بود.

نوسان ضمنی و نوسان تاریخی

چنین افت هایی باعث ترس سرمایه گذاران می شود و ترس افزایش یافته ،فرصتی عالی برای معامله گران اختیار معامله است تا از طریق استراتژی های فروش پرمیوم دریافت کنند.یا اگر سهم را در پرتفو دارید ، می‌توانید با افزایش نوسانات شما استراتژی کاوردکال را پیاده سازی کنید تا درآمد بیشتری کسب کنید.

به طور کلی، اسپایک های نوسان پذیری ضمنی، عمر کوتاهی دارند.البته احتمال این وجود دارد که اوضاع بدتر شود، مانند سال 2008 . و انتظار بازگشت نوسانات به وضعیت نرمال  طی چند روز یا چند هفته را نداشته باشید.

نوسان ضمنی چیست و نوسانات تاریخی چیست

نوسانات تاریخی با اندازه گیری تحرکات قیمت در گذشته یک سهم بدست می آید.که بسیار معتبر است زیرا بر اساس داده های گذشته است.

به طور کلی، سهامی که در گذشته نوسانات قیمتی زیادی داشته اند،نوسانات تاریخی بالاتری دارند.

معامله‌گران اختیار معامله،بیشتر علاقه‌مند هستند که یک سهم در طول عمر یک اختیار ،چقدر نوسان دارد.

برای محاسبه میزان نوسان یک سهم در آینده نمی توان از نوسان تاریخی استفاده کرد و تنها راه این است که آن را تخمین بزنیم و اینجاست که نوسانات ضمنی وارد می شود.

نوسانات ضمنی تخمینی است که توسط معامله گران حرفه ای و بازارسازان از نوسانات آتی یک سهام محاسبه می شود.نوسان پذیری ضمنی یک داده مهم در قیمت گذاری پرمیوم اختیار معامله ها است که در دنیا از آن استفاده می شود.

مدل قیمت گذاری بلک شولز محبوب‌ترین مدل قیمت‌گذاری اختیارات است که نوسانات تاریخی یکی از مهمترین داده های وروردی است.

نوسانات ضمنی، هر رویدادی را که در طول عمر اختیار معامله ممکن است رخ دهد و می تواند تأثیر قابل توجهی بر قیمت سهام پایه داشته باشد، را پیش بینی میکند.

به عنوان مثال، اعلام درآمد یا انتشار نتایج آزمایش دارو برای یک شرکت داروسازی باشد.

وضعیت فعلی بازار نیز در نوسانات ضمنی قابل مشاهده است.اگر بازارها آرام باشند، نوسانات ضمنی پایین است، اما در بازار پر استرس، نوسان افزایش می یابد.

محاسبه نوسانات ضمنی و فرمول بلک شولز

درواقع فرمول بلک شولز برای اختیارات اروپایی تخمین می زند که یک اختیار معامله با توجه به داده های زیر در زمان سررسید چقدر ارزش ذاتی دارد.و این ارزش ذاتی را به عنوان پرمیوم معامله پیشنهاد می کند.

قیمت دارایی پایه

نرخ های بهره

قیمت اعمال اختیار معامله ها

تاریخ سررسید

نوسانات تاریخی دارایی پایه که امروزه نوسانات ضمنی اختیار معامله را وارد می کنند(در واقع پیش گویی میکنند که چه میزان نوسان اتفاق خواهد افتاد، این امر باعث افزایش قیمت اختیارات می شود)

درصورتی که معامله گر پیش بینی نوسان بالایی دارد و بازار نوسانات را دست کم می گیرد، اختیار معامله می خرد.(جهت حرکت بازار برای انتخاب اختیار خرید و اختیار فروش مهم است) و درصورتی که معامله گر پیش بینی نوسان کوچکی دارد و بازار نوسانات را بزرگ می داند، اختیار معامله می فروشد.

برای درک بهتر نوسان ضمنی می توانید از دیده بان اختیار معامله و یا از آپشن ویو استفاده نمایید.

انحراف استاندارد و نوسانات ضمنی

نوسان ضمنی چیست؟ به بیان ساده، نوسانات ضمنی، نظر بازار در مورد حرکت بالقوه یا دامنه یک سهم در دوره 12 ماهه بعدی است.

نوسانات ضمنی مهمتر از نوسانات تاریخی است زیرا همه عوامل مانند درآمد، اخبار پیش بینی شده و انتشار محصول را در نظر می گیرد.(که البته فقط تخمین است و براساس واقعیت نیست)

تصویر زیر نوسان تاریخی 30 روزه (خط آبی) و نوسانات ضمنی (خط طلایی) سهام GOOG را از فوریه 2013 تا فوریه 2014 نشان می دهد.

نوسان ضمنی و نوسان تاریخی

دایره های قرمز زمان هایی را مشخص می کنند که نوسانات ضمنی به تدریج بالا می رود و سپس از افت می کند.که یک اتفاق بسیار رایج در سهام است و اغلب در اطلاعیه‌های سود رخ می‌دهد.

با نگاهی به اولین دایره قرمز، می توانید ببینید که نوسانات ضمنی حدود 27 درصد بود ،که نشان می دهد معامله گران انتظار داشتند که نوسان سهم 27 درصد در 12 ماه آینده باشد.

دومین چیزی که باید به آن توجه کنید دایره سبز است.

در 17 اکتبر، GOOG درآمدهای بلوتوث را اعلام کرد و روز بعد 14 درصد افزایش یافت که باعث افزایش شدید نوسانات تاریخی است.

30 روز بعد، زمانی که افزایش 14 درصدی از محاسبه خارج شد، نوسانات تاریخی به سطوح نرمال باز می گردد.

می بینید که تقریباً در همان زمان، نوسانات ضمنی از 27٪ به 16٪ کاهش می یابد.

این مقاله به شما کمک می کند که متوجه شوید در اختیارات و بازارهای مالی همه چیز به احتمال و پیش بینی بستگی دارد.و معامله گران موفق فقط پیش بینی بهتری میکنند و مدیریت سرمایه و روانشناسی معامله گری را رعایت می کنند.

 

 

لطفا امتیاز دهید
ارسال دیدگاه
Click to Hide Advanced Floating Content
برای دریافت کد بازار مشتقه و اختیار معامله بروی لینک زیر کلیک کنید کد اختیار از کارگزاری گنجینه