برای دریافت مشاوره با کارشناسان و آموزش مناسب ، با شماره 09177062806 تماس بگیرید

نوسان پذیری تاریخی

نوسان پذیری تاریخی (HV) چیست؟

نوسان پذیری تاریخی (HV) یک معیار آماری از پراکندگی بازده برای یک شاخص اوراق بهادار یا بازار معین در یک دوره زمانی معین است.

به طور کلی، این اندازه گیری با تعیین میانگین انحراف از میانگین قیمت یک ابزار مالی در دوره زمانی معین محاسبه می شود. استفاده از انحراف معیار رایج ترین، اما نه تنها راه برای محاسبه نوسانات تاریخی است.

هر چه ارزش نوسانات تاریخی بالاتر باشد، امنیت ریسک بیشتری دارد. با این حال، این لزوماً نتیجه بدی نیست زیرا ریسک به هر دو صورت عمل می کند – صعودی و نزولی.

 

درک نوسان پذیری تاریخی (HV)

نوسانات تاریخی به طور خاص احتمال ضرر را اندازه گیری نمی کند، اگرچه می توان از آن برای انجام این کار استفاده کرد. چیزی که اندازه گیری می کند این است که قیمت اوراق بهادار چقدر از مقدار میانگین آن فاصله می گیرد.

 

برای بازارهای پرطرفدار، نوسانات تاریخی اندازه‌گیری می‌کند که قیمت‌های معامله شده چقدر از میانگین مرکزی یا میانگین متحرک قیمت فاصله می‌گیرند.

به این ترتیب است که یک بازار با روند قوی اما روان می تواند نوسانات کمی داشته باشد، حتی اگر قیمت ها در طول زمان به طور چشمگیری تغییر کنند. ارزش آن به طور چشمگیری از روز به روز نوسان نمی کند، اما در طول زمان با سرعت ثابتی تغییر می کند.

 

این معیار اغلب با نوسانات ضمنی مقایسه می‌شود تا مشخص شود که آیا قیمت‌های آپشن بیش از حد ارزش دارند یا کمتر. از نوسانات تاریخی نیز در همه انواع ارزیابی ریسک استفاده می شود.

سهام با نوسانات تاریخی بالا معمولاً به تحمل ریسک بالاتری نیاز دارند. و بازارهای با نوسان بالا همچنین به سطوح توقف ضرر گسترده‌تر و احتمالاً نیاز به حاشیه بالاتر نیاز دارند.

جدای از قیمت گذاری گزینه ها، HV اغلب به عنوان ورودی در سایر مطالعات فنی مانند باندهای بولینگر استفاده می شود. این باندها در پاسخ به تغییرات نوسانات که با انحرافات استاندارد اندازه گیری می شود، حول یک میانگین مرکزی باریک می شوند و گسترش می یابند.

 

استفاده از نوسان پذیری تاریخی

نوسان مفهوم بدی دارد، اما بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌توانند سود بیشتری در زمانی که نوسانات بیشتر باشد، به دست آورند.

از این گذشته، اگر سهام یا اوراق بهادار دیگری حرکت نکند، دارای نوسانات کم است، اما پتانسیل پایینی برای ایجاد سود سرمایه نیز دارد.

و در طرف دیگر این بحث، یک سهام یا سایر اوراق بهادار با سطح نوسان بسیار بالا می‌تواند پتانسیل سود فوق‌العاده‌ای داشته باشد، اما هزینه زیادی دارد. پتانسیل از دست دادن آن نیز فوق العاده خواهد بود.

زمان‌بندی هر معامله‌ای باید عالی باشد، و حتی اگر نوسانات گسترده قیمت اوراق بهادار باعث توقف ضرر یا مارجین شود، حتی یک فراخوان صحیح بازار می‌تواند منجر به ضرر شود.

 

توضیحات بیشتر در مورد نوسان پذیری تاریخی

 

5/5 - (11 امتیاز)