برای دریافت مشاوره با کارشناسان و آموزش مناسب ، با شماره 09177062806 تماس بگیرید

نوسان پذیری ضمنی

نوسان پذیری ضمنی (implied volatility) چیست؟

 

نوسان پذیری ضمنی معیاری است که دیدگاه بازار در مورد احتمال تغییر در قیمت اوراق بهادار مشخص را جلب می کند.

سرمایه گذاران می توانند از آن برای پیش بینی حرکت های آینده و عرضه و تقاضا استفاده کنند و غالباً از آن برای قرارداد اختیار معامله استفاده می کنند .

نوسانات ضمنی معیاری است که احتمال تغییر در قیمت دارایی پایه را بررسی می کند. نوسانات ضمنی ارزش بعدی اختیارات را تخمین میزند و مقدار فعلی اختیارات نیز مورد توجه قرار می گیرد. اختیارهایی با نوسانات ضمنی بالا پرمیوم بالاتری دارند و بالعکس.

 

 یادآوری این نکته ضروری است که نوسانات ضمنی مبتنی بر احتمال است. این تنها برآوردی از قیمتهای آینده است تا اینکه نشانه ای از آنها باشد.

از آنجا که افزایش نوسانات ، دلالت بر این دارد که سهم پایه احتمالاً نوسان شدید را تجربه می کند ، افزایش نوسانات به طور متناسب ارزش یک اختیار را افزایش می دهد. در مقابل ، کاهش نوسانات بر ارزش اختیار تأثیر منفی خواهد گذاشت.

نوسان پذیری ضمنی
نوسان پذیری ضمنی

 

نوسان پذیری ضمنی ، نوسان تاریخی نیست.

 

نوسان ضمنی پیش بینی بازار در مورد حرکت احتمالی قیمت اوراق بهادار است.

نوسانات ضمنی غالباً در قراردادهای اختیار معامله استفاده می شود: نوسانات ضمنی بالا منجر به اختیاراتی با پرمیوم بالاتر و بالعکس می شود.

عرضه / تقاضا و ارزش زمان از مهمترین عوامل تعیین کننده برای محاسبه نوسانات ضمنی است.

نوسان ضمنی معمولاً در بازارهای نزولی افزایش می یابد و در زمان صعودی بازار کاهش می یابد.

 

درک نوسان پذیری ضمنی

نوسان ضمنی پیش بینی بازار در مورد حرکت احتمالی قیمت اوراق بهادار است. این معیاری است که توسط سرمایه گذاران برای تخمین نوسانات (نوسانات) قیمت اوراق بهادار در آینده براساس برخی عوامل پیش بینی کننده استفاده می شود.

نوسانات ضمنی ، که با علامت σ  (سیگما) نشان داده می شود  ، اغلب می تواند نماینده ای از ریسک بازار باشد. معمولاً با استفاده از درصد و انحراف معیار در یک افق زمانی مشخص بیان می شود.

 

نوسان ضمنی به طور کلی در بازارهای نزولی افزایش می یابد ، زمانی که سرمایه گذاران معتقدند قیمت سهام با گذشت زمان کاهش می یابد.

زمانی که بازار صعودی است کاهش می یابد و سرمایه گذاران معتقدند که با گذشت زمان قیمت ها افزایش می یابد. بازارهای نزولی برای اکثر سرمایه گذاران سهام نامطلوب در نظر گرفته می شوند ، از این رو خطرناک تر است.

نوسانات ضمنی جهتی را که در آن تغییر قیمت پیش می رود پیش بینی نمی کند.

به عنوان مثال ، نوسان زیاد به معنای نوسان زیاد قیمت است ، اما قیمت می تواند به سمت بالا – بسیار بالا – رو به پایین – بسیار کم – یا بین دو جهت نوسان کند. نوسان کم به این معنی است که قیمت احتمالاً تغییرات گسترده و غیرقابل پیش بینی ایجاد نخواهد کرد.

نوسان پذیری ضمنی
نوسان پذیری ضمنی

در تصویر بالا یک اختیار معامله بی تفاوت در نظر گرفته شده است با قیمت ۵۰ دلار ،در صورتی که نوسان ضمنی ۲۰ درصد باشد ،قیمت سهم می تواند تا ۱۰ درصد بالاتر و ۱۰ درصد پاینتر نوسان کند.

 

2.6/5 - (15 امتیاز)