در بازار اختیار معامله یاد بگیر که ضرر نکنی ...سود خودش راهشو پیدا میکنه و وارد میشه
0

استراتژی تبدیل

استراتژی تبدیل یا Conversion

 

تعریف اول استراتژی تبدیل:

تبدیل یک استراتژی آربیتراژ در معاملات اختیار معامله است که می تواند برای کسب سود بدون ریسک در زمانی که اختیار معامله ها نسبت به سهام پایه با قیمت بالاتری از قیمت منصفانه یا یلک شولز در حال مامله هستند ،انجام شود . برای انجام یک تبدیل، معامله‌گر سهام پایه را می‌خرد و آن را با یک موقعیت مصنوعی فروش سهام (خرید اختیار فروش + فروش اختیار خرید) خنثی می‌کند.

 

تعریف دوم استراتژی تبدیل :

استراتژی آربیتراژ تبدیل یک استراتژی معاملاتی اختیار معامله است که برای بهره برداری از قیمت گذاری اختیار معامله استفاده می شود. آربیتراژ تبدیل به عنوان یک استراتژی بدون ریسک در نظر گرفته می شود که به موجب آن یک معامله گر یک قرارداد اختیار فروش ،می خرد و یک اختیار خرید تحت پوشش (منظور استراتژی کاورد کال است،یعنی خرید سهم پایه و فروش اختیار خرید) با قیمت های اعمال و تاریخ سررسید یکسان.

 

روش اجرا:

خرید ۱۰۰۰ سهم پایه

خرید ۱ قرارداد اختیار فروش بی تفاوت

فروش ۱ قرارداد اختیار خرید بی تفاوت

 

استراتژی تبدیل

سود بلافاصله پس از انجام تبدیل قفل می شود و می توان آن را با استفاده از فرمول زیر محاسبه کرد:

محاسبه سود =

اعمال اختیار خرید/ اعمال اختیار فروش – قیمت خرید سهم پایه + پرمیوم پرداختی اختیار خرید – پرمیوم دریافتی اختیار فروش

 

مثال استراتژی تبدیل

اختیار های انتخاب شده:( JUL 100  )با اعمال ۱۰۰ دلار و تاریخ سررسید جولای است.تاریخ سررسید و اعمال در اختیار معاملات یکسان است.اندازه قرارداد در این معاملات ۱۰۰ سهم است.

فرض کنید سهام XYZ در ماه ژوئن توسط اختیار معاملات با قیمت ۱۰۰ دلار معامله خواهد شد و قیمت اختیار خرید ، ۴ دلار است در حالی که قیمت اختیار فروش آن۳ دلار است.

یک معامله گر آربیتراژ تبدیل را با خرید ۱۰۰ سهم XYZ به قیمت ۱۰۰۰۰ دلار انجام می دهد. در حالی که به طور همزمان یک اختیار فروش را به قیمت ۳۰۰ دلار می خرد و یک اختیار خرید را به قیمت ۴۰۰ دلار می فروشد. کل هزینه برای ورود به معامله ۱۰۰۰۰ دلار + ۳۰۰ دلار – ۴۰۰ دلار = ۹۹۰۰ دلار است.

 

با فرض افزایش سهام XYZ به ۱۱۰ دلار در ماه جولای، قرارداد اختیار فروش بی ارزش خواهد شد در حالی که اختیار خرید در سود است باید اعمال گردد. سپس معامله گر سهام خود را به قیمت ۱۰۰۰۰ دلار در صورت تحویل خریدار اختیار خرید می دهد. از آنجایی که هزینه او فقط ۹۹۰۰ دلار است، ۱۰۰ دلار سود دارد.

 

اگر در عوض سهام XYZ در ماه جولای به ۹۰ دلار کاهش یافته بود، اختیار خرید بدون ارزش شده منقضی می‌شود. در حالی که اختیار فروش در سود منقضی می‌شود. سپس معامله‌گر با استفاده از اختیار فروش، سهام خود را به قیمت ۱۰۰۰۰ دلار می فروشد و باز هم سود ۱۰۰ دلاری را به دست آورد.

 

توجه: در حالی که ما استفاده از این استراتژی را با ذکر مثال از اختیار معامله های سهام توضیح دادیم. این تبدیل را میتوان با استفاده از اختیار معامله های ETF، اختیار معامله های شاخص و همچنین اختیار معامله های معاملات آتی قابل انجام داد.

 

کارمزدها

برای سهولت درک، محاسبات نشان‌داده‌شده در مثال‌های بالا، هزینه‌های کارمزدها را در نظر نمی‌گیرند، زیرا مقادیر نسبتاً کمی هستند (معمولاً حدود ۱۰ تا ۲۰ دلار) و در بین کارگزاری‌های اختیار معامله متفاوت است .

 

استراتژی تبدیل معکوس یا  Reverse Conversion

 

مثال بالا در زمانی اجرا میشد که قیمت اختیار معاملات بالاتر از ارزش خود باشد و در واقع گران معامله شود .حال اگر اختیار معامله‌ها نسبتاً کمتر از قیمت باشند، به جای آن از وارونگی تبدیل برای انجام معامله آربیتراژ استفاده می‌شود.

 

روش اجرای استراتژی تبدیل معکوس:

فروش ۱۰۰۰ سهم پایه(در ایران چون موقعیت فروش نداریم،از فروش مصنوعی استفاده کنید)

فروش یک قرارداد اختیار فروش بی تفاوت

خرید یک قرارداد اختیار خرید بی تفاوت

 

ملاحظات خاص

توجه به این نکته ضروری است که صرفاً به این دلیل که آربیتراژ نامیده می شود، تبدیل ها بدون خطر نیستند. نرخ بهره هم بر هزینه های حمل و هم سود بر روی مانده های اعتباری تأثیر می گذارد. هزینه های حمل همچنین شامل مقدار سودی است که از مانده بدهی دریافت می شود.

 

 

 

لطفا امتیاز دهید
دیدگاه کاربران
  • ناشناس 1 بهمن 1401

    Visitor Rating: 5 Stars

  • admin 6 بهمن 1401

    Visitor Rating: 5 Stars

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *