برای دریافت مشاوره با کارشناسان و آموزش مناسب ، با شماره 09177062806 تماس بگیرید

گامای اختیار معامله

گامای اختیار معامله

 

گامای اختیار معامله تغییرات دلتا را اندازه گیری می کند و تعیین می کند که قیمت آپشن با توجه به حرکت یک نقطه در دارایی پایه، چقدر تغییر می کند.

دلتا با تغییرات دارایی پایه کاهش یا افزایش پیدا می کند در حالی که گاما یک ثابت است که میزان تغییرات دلتا را اندازه گیری می کند.

این امر به حساسیت قیمت مرتبه دوم (مشتق دوم) گفته می شود. گاما نشان می دهد دلتا با توجه به یک حرکت ۱ دلاری در قیمت سهام چه مقدار تغییر می کند. به عنوان مثال ، فرض کنید که یک سرمایه گذار خرید اختیار خرید در سهام فرضی XYZ باشد.

اختیار خرید  دارای دلتا 5/0 و گاما 1/0 است. بنابراین ، اگر سهام XYZ به مقدار ۱ دلار افزایش یا کاهش یابد ، دلتا به مقدار 1/0 افزایش یا کاهش می یابد.

گاما برای تعیین میزان ثبات دلتا استفاده می شود:

مقادیر بالاتر گاما نشان می دهد که دلتا می تواند در پاسخ به حتی حرکات کوچک در قیمت سهام به طرز چشمگیری تغییر کند. اختیار هایی با مدت زمان طولانی تر نسبت به تغییرات دلتا حساسیت کمتری دارند.

با نزدیک شدن به زمان انقضا ، مقادیر گاما معمولاً بزرگتر می شود، زیرا تغییرات قیمت تأثیر بیشتری بر گاما می گذارد.

گامای یک اختیار معامله نرخ تغییر دلتا اختیار  را اندازه گیری می کند.

عدد آن نسبت به حرکت یک واحدی(دلار) در سهام پایه مشخص شده است. به عنوان مثال ، اگر گامای یک اختیار معامله 0.015 را با دلتا 0.45 نشان دهد ، یک حرکت یک دلار در سهام (یعنی 35 تا 36) به معنای حرکت دلتا به 0.465 است.

0.45+0.015 = 0.465

 

گامای اختیار معامله

گاما از طریق یک مدل بلک شولز محاسبه میشود مقدار هر دو اختیار معامله خرید و فروش یکسان است.

مهم است که گامای یک اختیار معامله را بدانید زیرا دلتا یک اختیار معامله ثابت نیست.

دلتا با حرکت سهام پایه افزایش و کاهش می یابد. از آنجا که اساساً دلتا ارزش موقعیت ما در سهام پایه است ، بنابراین گاما به معامله گران می گوید که موقعیت آنها با چه سرعتی در ارزش یا حرکات سهام پایه افزایش یا کاهش می یابد.

به عبارت دیگر ، گاما نشان می دهد که یک اختیار معامله نسبت به حرکات دارایی اساسی چقدر بی ثبات است. بنابراین ، تماشای گاما به شما اطلاع می دهد که دلتا (خطر موقعیت) شما تا چه اندازه تغییر می کند.

چه زمانی گامای  بالاترین است؟

گاما خطی نیست. مانند دلتا ، گاما دارای انحنا است و با ورودی هایی که گاما را محاسبه می کنند که مهمترین آنها عواملی مانند تفاوت بین قیمت اعمال و قیمت سهام پایه ، زمان سررسید اختیار و نوسان ضمنی است.

تاثیر قیمت سهم پایه بر گامای اختیار معامله

گامای اختیار معامله

توجه به حساسیت یک گاما بیشتر به موقعیت آن نسبت به قیمت زیرین معطوف می شود. با نگاه کردن به نمودار بالا می توانید ببینید که گاما زمانی که اختیار بی تفاوت است نوسان بیشتری نسبت به  اختیار هایی که عمدتا درسود  یا در زیان هستند دارند

3.5/5 - (2 امتیاز)